subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Wyposażenie klatki dla świnek morskich

Możliwość komentowania Wyposażenie klatki dla świnek morskich została wyłączona
Wyposażenie klatki dla świnek morskich

Wiele sklepów zoologicznych oferuje nam i naszym zwierzątkom spory asortyment wyposażenia klatki. Jednak nie wszystkie elementy będą odpowiednie dla naszych świnek. Niektóre z nich będą świnki omijać, natomiast niektóre mogą się nawet okazać niebezpieczne!

Świnki morskie nie powinny biegać w żadnych kołowrotkach ze względu na ich niezwykle delikatny kręgosłup. Jeżeli nie chcemy aby nasza grubiutka świnka nie zaklinowała się w rurkach i tunelach, powinniśmy kupić te elementy o odpowiednio dużej średnicy. Powinniśmy także unikać części plastikowych. Świnki lubią gryźć i zjadać plastik, co z pewnością nie jest dla nich zdrowe.

Unikajmy także drabinek z drucianymi szczebelkami. Jeśli świnka nieodpowiednio na nich stanie, może bardzo łatwi zwichnąć łapkę lub paluszki. Pamiętajmy, że świnki morskie są zupełnie różne od chomików. Kule, w których lubią się toczyć chomiki, nie będą dla nich dobrą zabawą. Świnek też nie powinniśmy wyprowadzać na spacery na smyczy.

Powinniśmy ostrożnie dobierać domki dla naszych świnek. Najbardziej odpowiednie będą dla nich domki z dwoma dużymi wejściami gdyż zawsze potrzebują wyjście ewakuacyjne w razie kłótni z drugą świnką. Świnki morskie nie wymagają najlepszego i najdroższego domku. Będą się znakomicie bawić w tunelach stworzonych własnoręcznie z kartonu z tektury falistej.

Świnki morskie lubią sobie spać na świeżym sianku, więc zawsze powinno ono znajdować się na wyposażeniu klatki. Można zaobserwować, że świnki lubią przytulać się do resztek pokarmu co nie jest zbyt higieniczne. W sklepach są dostępne specjalne zabawki odpowiednie dla świnek morskich. Mogą to być gryzaki z naturalnych surowców, wszelkie pochylnie, hamaki, leżanki czy rękawki, szerokie drabinki z drewna, zwisające zabawki i karmidełka dla świnek morskich, domki jadalne z prasowanego sianka czy zabawki wspomagające inteligencję świnki morskiej np. skrytki na jedzenie, które mogą się otworzyć po wykonaniu jakiejś czynności przez świnkę morską.

W klatce powinno się znaleźć wiszące poidełko, które pozwala zachować higienę i nie powoduje zachlapania całej klatki wodą. Na podłoże najlepiej nadadzą się peletki drewniane, które wchłaniają wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Jednocześnie nie trzeba będzie ich tak często wymieniać jak chociażby trociny. Aby zwierzątka je zjadły miseczek i podajników, wybierajmy te metalowe lub drewniane.

Uważajmy na to, co kupujemy dla naszych świnek morskich do zabawy. Chcemy by nasze zwierzątka były szczęśliwe i energiczne, jednak zabawki specjalnie stworzone dla innych zwierzątek nie będą w tym pomocne. Zabawki dla chomików pozostawmy chomikom i nie dręczmy świnek w kulach przeznaczonych dla chomików dla naszej uciechy.

Zobacz 8 najlepszych klatek dla świnek morskich w 2021 roku