subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Świnki morskie to zwierzątka stadne

Możliwość komentowania Świnki morskie to zwierzątka stadne została wyłączona
Świnki morskie to zwierzątka stadne

Świnki morskie są zwierzętami żyjącymi w warunkach naturalnych w licznych grupach. Pomiędzy członkami stada wytwarzają się skomplikowane relacje społeczne wynikające między innymi z panującej w nim hierarchii. Człowiek w warunkach domowych w żadnym wypadku nie jest w stanie zapewnić pojedynczemu zwierzątku tego, co może dać mu inna świnka morska.

Między zwierzętami żyjącymi w grupie, podobnie jak między ludźmi, powstają zarówno przyjaźnie, jak i konflikty. Świnki morskie mają swój własny język komunikacji, którym porozumiewają się między sobą. Wykształciły też  charakterystyczne dla siebie zachowania społeczne, które nie są zrozumiałe dla innych zwierząt. Sposób komunikacji świnek morskich oparty jest na 9 dźwiękach. Każdy z nich przekazuje inną informację. Zwierzęta komunikują się za ich pomocą, aby  wyrazić swoje emocje: radość, złość, ciekawość, irytację, poczucie zagrożenia, romansowanie, głód lub dominację. Wydawane dźwięki można określić jako różnego rodzaju kwikania, chrumkania oraz zgrzytania ząbkami.  Znaczeniu poszczególnych dźwięków zostanie poświęcony osobny artykuł.

Oprócz własnego sposobu komunikacji świnki morskie wykształciły także charakterystyczne dla siebie zachowania stadne. Należy do nich tak zwany popcorning, czyli szybki bieg połączony w wysokimi wyskokami do góry oraz towarzyszącym obracaniem się w powietrzu przez świnkę. Przez wiele osób takie zachowanie jest błędnie odczytywane jako objaw choroby. Tymczasem taka radosna bieganina i podskoki są manifestacją ogromnej radości. 

Wiele osób nie wie o tym, że świnki morskie mają bardzo czuły węch. Bardzo często, gdy zwierzęta chcą sprawdzić, co się dzieje się w ich otoczeniu, zadzierają pyszczek do góry i węszą. Bardzo często jest to wynikiem zagrożenia lub też potrzebą sprawdzenia czy przypadkiem w pobliżu nie ma czegoś smacznego do schrupania. 

Wiele osób nie wie o tym, że świnki morskie mają bardzo czuły węch. Bardzo często, gdy zwierzęta chcą sprawdzić, co się dzieje się w ich otoczeniu, zadzierają pyszczek do góry i węszą. Bardzo często jest to wynikiem zagrożenia lub też potrzebą sprawdzenia czy przypadkiem w pobliżu nie ma czegoś smacznego do schrupania. 

Jeżeli chcemy zapewnić śwince morskiej najlepsze warunki musimy pamiętać, że nie można jej męczyć i należy zadbać o towarzystwo dla niej. Świetnie w tej roli sprawdzi się zwierzątko tej samej płci. Należy jednak pamiętać o tym, że dwa samce czasem mogą się ze sobą nie dogadywać. Aby temu skutecznie zapobiec należy zwierzęta traktować z taką samą uwagą. W przeciwnym bowiem wypadku, jedna ze świnek poczuje się faworyzowana i doprowadzi do walki. Każda ze świnek powinna dostawać taką samą porcję jedzenia oraz mieć różne zajęcia, dzięki czemu zostanie odwrócona ich uwaga. Bardzo ważne jest również, aby nie miały one kontaktu z samicą oraz ich nie rozdzielać. Może to bowiem doprowadzić do sytuacji, w której nawet po krótkim rozdzieleniu świnki morskie przestaną się tolerować.

Posiadanie dwóch samiczek nie jest aż tak kłopotliwe, gdyż będą się one zdecydowanie lepiej dogadywać między sobą. Należy jednak pamiętać, że samiczki bywają zarówno bardziej płochliwe, jak i mniej ufne w stosunku do człowieka. Innym wariantem jest adopcja samiczki lub dwóch oraz wykastrowanego samca. Taka kombinacja zagwarantuje nam pewność, że zwierzątka nie tylko się nie rozmnożą, ale również nie będą ze sobą walczyć.

Świnki morskie, które dogadują się między sobą są zwierzętami bardziej energicznymi i radosnymi. Zgodna grupa mieszkających razem zwierzątek będzie doskonałym polem do obserwacji ich ciekawych zachowań w postaci zabawnych gonitw czy też śmiesznego przeciągania między sobą kawałków pokarmu.