subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Świnka morska peruwianka – opis, hodowla, pielęgnacja i opieka

Możliwość komentowania Świnka morska peruwianka – opis, hodowla, pielęgnacja i opieka została wyłączona
Świnka morska peruwianka – opis, hodowla, pielęgnacja i opieka

Świnki morskie peruwianki są najbardziej znaną i najbardziej spektakularną z długowłosych ras świnek morskich, a ich długie, jedwabiste włosy mogą urosnąć aż do podłogi (30 do 35 cm) lub nawet dłużej u świnek morskich wystawowych. Były to jedne z pierwszych ras długowłosych hodowanych selektywnie na wystawy w XV wieku. Ponieważ ich włosy są tak długie, czasami można je pomylić z perukami i przyciągają wiele komentarzy, począwszy od „Który koniec jest który?” lub „Czy mogę to pogłaskać?”

Opieka nad świnką morską peruwianką może wiązać się z dużą odpowiedzialnością, dlatego nie nadają się one jako pierwsza świnka morska ani jako pierwsze zwierzę domowe. Ludzie często trzymają peruwiańskie świnki morskie na pokaz i hodowlę, ale są one wymagające w utrzymaniu i wymagają znacznie więcej opieki niż inne rasy, w tym uważnej pielęgnacji i kąpieli oraz skupienia się na doskonałej higienie i zdrowiu.

Ogólna pielęgnacja włosów i codzienna pielęgnacja świnki morskiej peruwianki

Peruwianki występują w kolorach Agouti, Marked, Tricolour, Bicolour, Self lub Solid, które są jaśniejszymi odcieniami niż inne świnki morskie. Rasa jest ciekawa, kochająca zabawę i czujna. Inne rasy długowłosych świnek morskich to Sheltie (Silkie), które mają włosy odrastające do tyłu z pyska (lub z szyi w grzywie) i Texels, które mają grube, kręcone loki.

Długa sierść peruwiańskiej świnki morskiej jest spowodowana genetyką i ze względu na długość nie są one w stanie się same pielęgnować. Włosy rozchodzą się z tyłu i opadają na podłogę, zakrywając twarz.

świnki morskie peruwianki

Radzenie sobie z matowieniem i zabrudzeniami

Wielu właścicieli peruwianek między pokazami utrzymuje włosy zwinięte, aby zapobiec matowieniu, ponieważ zmatowiona sierść powoduje dyskomfort i podrażnienie, a skóra pod spodem może być obolała, zakażona i powodująca owrzodzenia. Duże matowienie może wpływać na zdolność świnki morskiej do samodzielnego karmienia, jeśli występują pod brodą lub również zakłócają ruch nóg jeśli znajdują się na nogach.

Regularne strzyżenie, codzienna pielęgnacja i codzienne badania są koniecznością, aby sprawdzić, czy nie ma zabrudzeń, szczególnie podczas cieplejszej pogody lub w cieplejszym klimacie. Sprawdzaj szczególnie okolice tylnego końca pod kątem czystego tyłu i kąp zadek, gdy się zabrudzi.

Jak dać peruwiańskiej śwince morskiej podstawową fryzurę?

 1. Poklep swoją świnkę morską i daj jej coś do jedzenia.
 2. Rozczesz włosy w kierunku, w którym rosną (głównie w dół), aby usunąć supły.
 3. Przytnij włosy z dala od ciała małymi, ostrymi nożyczkami.

Schematy pielęgnacyjne

Codziennie pielęgnuj swoją świnkę morską peruwiankę, szczotkując włosy w kierunku, w którym rośnie. Użyj miękkiej szczoteczki, która usunie luźne włosy, sploty i kawałki gałązek, suche liście lub zadziory, które mogą wplątać się we włosy. Posiadanie rutyny pielęgnacyjnej od najmłodszych lat pozwoli peruwiańskiej śwince morskiej przyzwyczaić się do delikatnej codziennej pielęgnacji.

Jeśli nie planujesz pokazywać swojej peruwianki, lepiej przyciąć włosy, aby się nie plątały i nie brudziły tak łatwo. Wielu hodowców wystawowych wiąże włosy na bibułce i spina gumkami, aby były piękne i nie przeszkadzały.

Strzeż się larw much plujek

Ważne jest, aby świnki morskie peruwianki były trzymane w odpowiednich warunkach sanitarnych, w przeciwnym razie ich sierść zmierzwi się i będą narażone na atak much. Uderzenie much występuje, gdy muchy są przyciągane przez mocz i kał i składają jaja na śwince morskiej, powodując że robaki żywią się tkankami jej ciała. Świnka morska peruwianka może umrzeć w ciągu kilku dni od ataku muchy.

Wypadanie włosów i usuwanie

Czasami, gdy świnki morskie peruwianki są znudzone lub głodne, będą skubać, żuć lub „zdzierać” włosy swojego towarzysza lub własne. Takie usuwanie włosów ma kilka przyczyn, w tym nudę, podekscytowanie, dziedziczne skłonności, a nawet niedobory żywieniowe.

Przyczyny usuwania włosów i sposoby na przeciwdziałanie

 • Nuda: Aby pomóc w znudzeniu, spędź więcej czasu ze swoją świnką morską, zdobądź towarzysza lub ulepsz klatkę.
  Podniecenie: podniecenie i niepokój są szczególnie widoczne, gdy zwierzę jest pod opieką nieznajomego i staje się nerwowe. Delikatne obchodzenie się i ciche otoczenie pomogą im się uspokoić i zrelaksować.
 • Tendencje dziedziczne: Usuwanie włosów może być cechą rodzinną, przekazywaną z rodzica na dziecko. Jeśli matka żuje sierść świnki morskiej, dzieci też mogą nauczyć się żuć. Dzięki temu małe świnki morskie peruwianki mogą stać się całkiem bezwłose, dlatego ważne jest, aby zapewnić świnkom morskim peruwiankom wystarczającą ilość siana i pokarmu do żucia, a także ciekawe środowisko i towarzyszy.
 • Niedobory żywieniowe: Świnki morskie mogą również żuć włosy, jeśli brakuje im błonnika lub składników odżywczych w diecie. Pomoże w tym zapewnienie szerokiej gamy pokarmów do żucia. Niektórzy ludzie nie są pewni, czy używać siana, jeśli włosy świnki morskiej są długie, ponieważ może to powodować problemy z matowaniem i plątaniną. Jeśli chcesz, aby włosy peruwiańskiej świnki morskiej były długie, spróbuj użyć bezpyłowych wiórów zamiast siana.
 • Jeśli siano, spokojne otoczenie, odpowiednia dieta i uwaga z Twojej strony nie powstrzymają żucia włosów, to może nadszedł czas, aby zaaranżować krótszą fryzurę.
świnka peruwianka

Wpływ diety na wypadanie włosów

Świnki morskie gubią sierść przez cały rok, ale linieją więcej wiosną i jesienią, kiedy odnawiają sierść. Nadzwyczajne wypadanie włosów może wskazywać na wewnętrzny problem zdrowotny, taki jak szkorbut lub brak witaminy C. Ponieważ nie wytwarzają własnej witaminy C, potrzebują jej dostarczanej w jedzeniu.

Tabletki dla świnek morskich (mniej niż 8-12 tygodni) mogą zawierać witaminę C. Witamina C łatwo się rozkłada, więc regularne spożywanie tabletek jest koniecznością, w przeciwnym razie witaminy C nie będzie. Pamiętaj, aby dodać owoce i warzywa do diety świnki morskiej i nie polegaj wyłącznie na granulkach, aby spełnić ten wymóg.

A co z kroplami witaminy C?

Krople witaminy C można dodać do źródła wody świnki morskiej (dodaj 1-3 mg witaminy C na każde 100 g masy ciała); jednak zdania w tej sprawie są podzielone. Wiadomo, że krople witaminowe powodują odwodnienie, które jest potęgowane przez potencjalny stres cieplny u peruwianek, więc nie jest to zalecane.

Najlepszym sposobem jest dostarczanie witaminy C w pożywieniu. Nie podawaj multiwitamin śwince morskiej, ponieważ mogą być dla nich trujące.

Co jedzą świnki morskie peruwanki?

 • Jabłka
 • Morele
 • Szparagi
 • Banany
 • Bazylia
 • Brokuły
 • Kapusta
 • Marchew
 • Seler
 • Kolendra
 • Ogórek
 • Mniszek lekarski
 • Koperek
 • Trawa
 • Zielona fasola
 • Siano
 • Jarmuż
 • Gorczyca
 • Owies
 • Pietruszka
 • Pasternak
 • Brzoskwinie
 • Dynia
 • Czerwona Papryka
 • Kantalupa
 • Szpinak
 • Truskawki
 • Słodki ziemniak
 • Arbuz
 • Cukinia

Utrzymywanie komfortu długowłosego zwierzaka

Możesz upewnić się, czy Twoje zwierzę jest zdrowe, ponieważ będzie miało, jasne oczy, czysty nos i czyste uszy. Jego sierść będzie gładka i błyszcząca, i będzie aktywna. Badanie weterynaryjne jest wymagane co najmniej raz w roku w celu corocznej kontroli, aby upewnić się, że świnka morska jest fizycznie zdrowa. Oto kilka innych problemów, na które należy zwrócić uwagę:

 • Stres cieplny: świnki morskie peruwianki mogą być bardziej narażone na stres cieplny z powodu dużej ilości futra. Dlatego właściciele muszą być czujni, aby zapewnić odpowiednią temperaturę, stosując metody chłodzenia podczas upałów.
 • Weterynarz i stres związany z pielęgnacją: Ponieważ są bardziej podatne na wizyty u weterynarza, świnki morskie peruwianki mogą uważać, że pójście do weterynarza jest bardziej stresujące, więc w tych sytuacjach potrzebny jest dodatkowy komfort, w tym uwaga i nagrody w postaci jedzenia. Czasami peruwianki mogą uważać, że pielęgnacja i przycinanie jest stresujące, więc zwrócenie szczególnej uwagi na to, aby zrobić to delikatnie i sprawić, by było to przyjemne doświadczenie, przyniesie korzyści wszystkim.
 • Trudności z karmieniem : matkom może być trudno pielęgnować swoje potomstwo, ponieważ niemowlęta mogą mieć problem ze znalezieniem sutków pod długimi włosami, więc związanie ich lub strzyżenie pomogłoby w ssaniu.
  Podrażnienie oczu: Długie włosy dotykające oczu peruwiańskiej świnki morskiej mogą powodować podrażnienie i uszkodzenie powierzchni gałki ocznej, więc może w tym pomóc również zwijanie włosów lub strzyżenie.

Higiena i kąpiel

Klatka świnki morskiej peruwianki powinna być czyszczona codziennie. Niektórzy właściciele codziennie wymieniają zabrudzone sianko, inni sprzątają całą budkę. Wygląd i stan emocjonalny świnki morskiej peruwianki ucierpi, jeśli będzie trzymana w brudnej klatce. Kał, mocz, rozkładające się jedzenie i brudne siano sprawiają, że klatka jest niehigieniczna, dlatego konieczne jest częste czyszczenie, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Usuń ściółkę podłogową i wymień ją, jeśli się zabrudzi. Uzupełnij miski na siano, wodę i jedzenie, upewniając się, że nic nie przykleja się do pojemników na żywność i czy są one okresowo myte. Gdy tylko ściany klatki wyglądają na brudne lub śmierdzą, przed ponownym użyciem należy ją wypłukać, wyszorować środkiem dezynfekującym, wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.

Kąpiele są niezbędne dla świnek morskich peruwianek

Wiele osób powie, że świnek morskich nie należy kąpać, ale dla świnek morskich peruwianek jest to niezbędny element życia, aby utrzymać włosy i skórę w czystości. Podgrzej wodę do letniej temperatury i napełniaj ją tylko do wysokości klatki piersiowej. Umieść swoją świnkę morską tak, aby mogła postawić stopy na dnie wanienki. Większość świnek morskich stara się uciec z wody, ale peruwianki potrzebują dużo kąpieli, więc przyzwyczajenie ich do pozytywnych doświadczeń z delikatnym obchodzeniem się i dodatkową uwagą często pomaga.

Do mycia używaj nieperfumowanych produktów – zalecany jest łagodny szampon dla dzieci lub mydło. Po kąpieli owiń świnkę morską peruwiankę w ręcznik i poczekaj, aż futro trochę wyschnie. Suszarki do włosów mogą być przerażające dla świnek morskich, a grzejniki mogą powodować stres cieplny u peruwianek, więc jeśli masz sposób na suszenie włosów bez zbytniego ciepła lub hałasu, użyj go. W przeciwnym razie suszenie powietrzem w ciepłym otoczeniu jest w porządku. Wyszczotkuj lub przeczesz sierść i daj swojemu zwierzakowi przytulanie i jedzenie, aby później je uspokoić.

Czy wiedziałeś?

Świnki morskie peruwianki uwielbiają, gdy ich długie futro jest delikatnie wciągane pod brodę. Uniosą podbródek i przeciągną się jak kot.

Jak sprawić, by klatka Twojego zwierzaka była interesująca?

Mieć zarówno klatkę zewnętrzną, jak i wewnętrzną, aby zapewnić różne środowiska.
Zapewnij budkę lęgową wykonaną z drewna lub odwróconą doniczkę z wejściem do gniazdowania.
Zapewnij nisko wznoszące się rampy do ćwiczeń wspinaczkowych (ale uważaj, aby były nisko wznoszące – w przeciwnym razie może to spowodować urazy kręgosłupa).
Dodaj świnkę morską towarzyszącą, jeśli jej nie ma.
Dodaj zabawki dla rozrywki, takie jak tunele i kryjówki.
Zapewnij różnorodne jedzenie do wyboru.

Pokazy


Świnki morskie peruwianki ocenia się przede wszystkim na podstawie ich grzywy (około 70%). Zwrócono uwagę na gęstość i kondycję sierści oraz zaczesywanie włosów na boki, tył i nad głową. Pokazowe peruwianki muszą mieć po dwie rozetki po każdej stronie zadu, a ich włosy powinny rozchodzić się tak, aby trudno było odróżnić przód od tyłu.

Ciesz się wyjątkową więzią ze swoim zwierzakiem!

Posiadanie świnki morskiej peruwianki to dużo pracy, ale może też być świetną zabawą. Ze wszystkich ras świnek morskich peruwianki potrzebują najwięcej uwagi, miłości i zaangażowania. Ze względu na codzienne czynności pielęgnacyjne i higieniczne, świnki morskie peruwianki są ściślej związane ze swoimi właścicielami i jest bardzo prawdopodobne, że staną się ważnym przyjacielem w Twoim życiu. Zapewniają również doskonałe możliwości robienia zdjęć i przyciągają uwagę zarówno właściciela, jak i świnki morskiej!