subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Ratunku! Moja świnka jest za gruba!

Możliwość komentowania Ratunku! Moja świnka jest za gruba! została wyłączona
Ratunku! Moja świnka jest za gruba!

Świnki morskie to takie zwierzaki, które zjedzą wszystko, co zobaczą w zasięgu wzroku. Nie potrafią zostawiać sobie pokarmu na później. Z tego powodu każdy właściciel takiego gryzonia powinien porcjować i wydzielać mu jedzenie.

Czasem zdarza się tak, że nie potrafimy właściwie zadbać o zwierzątko, które niepostrzeżenie rozrasta się do całkiem sporych rozmiarów. Możemy łatwo rozpoznać, gdy gryzoń ma zbyt wiele ciałka. Świnka morska jest zdecydowanie zbyt ciężka wtedy, gdy chodząc, ciąga swój brzuszek po podłodze i nie jest w stanie go podnieść. Natomiast kiedy patrzymy z góry jak siedzi, nie widzimy jej łapek, które ukryły się pod wałeczkami tłuszczu. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja świnka morska ma prawidłową masę powinieneś zapytać weterynarza. Nie ma jednoznacznych norm wagowych dla wszystkich świnek, bo każda rasa jest inna.

Należy podkreślić, że nadwaga może skończyć się dla świnki tak samo tragicznie, jak i dla człowieka. Gryzoń może przedwcześnie umrzeć z powodu chorób serca, miażdżycy, cierpieć na nadciśnienie, cukrzycę, zwyrodnienia stawów i kości.

Najczęstszą przyczyną otyłości u świnki morskiej jest niewłaściwa dieta i zbyt mała ilość ruchu. Pamiętajmy o tym, by nie podawać zwierzątkom żadnego nabiału i jogurtów. Zdecydujmy się też na droższe karmy, które nie zawierają tłustych ziaren takich jak słonecznikowe i dyniowe. Najlepiej, gdy podajemy karmę pod postacią pelet. Zmielony i zbity pokarm uniemożliwia wybiórcze wyjadanie smacznych kąsków.

Nie powinniśmy drastycznie ograniczać dziennej dawki karmy podczas odchudzania świnki morskiej. Lepiej zastanówmy się, czy nie powinniśmy jej zmienić, bo być może jest nieodpowiednia. W dzisiejszych czasach możemy dostać w sklepach zoologicznych specjalnie przygotowane karmy na odchudzanie dla naszych świnek. Warto byłoby je przetestować. Również możemy zacząć podawać warzywa w wersji light.

Gdy świnka morska jest na diecie, nie możesz ograniczać podawania sianka. Sianko nie tuczy, a jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zwierzątka. Zamiast wydzielać sianko pomóż swojej śwince więcej się ruszać. Zachęcaj ją do ćwiczeń wypuszczając ją częściej poza klatkę. Możesz ułożyć jej tor przeszkód z kartonów. Będzie go chętnie zwiedzać i sprawdzać wszelkie możliwe opcje wyjścia.

(cp)