subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Rasy świnek morskich

Możliwość komentowania Rasy świnek morskich została wyłączona
Rasy świnek morskich

Właściwa nazwa świnki morskiej to kawia domowa. Przez wzgląd na dosyć prostą hodowlę oraz małe wymagania często trzymamy ją w naszych mieszkaniach jako domowe pupile. Indianie zamieszkujący Południową Ameryką byli pierwszymi ludźmi, którzy udomowili tegoż gryzonia z rodziny kawiowatych. W chwili obecnej możemy wyróżnić wiele ras świnek morskich zróżnicowanych ze względu na swoją długość lub rodzaj sierści. Gładkowłose, bezwłose oraz długowłose to trzy główne grupy świnek morskich.

Świnki bezwłose

Skinny

Świnki morskie skinny cechują się niemal całkowitym brakiem sierści. Pyszczek, okolice kończyn i narządów płciowych to jedyne miejsca gdzie ona występuje. Skóra świnki jest aksamitna oraz niesamowicie wrażliwa na dotyk. Skutkiem tego jest podatność na urazy. Jest to rasa sztucznie wyhodowana w laboratorium.

Świnki krótkowłose

Kawia krótkowłosa nadal pozostaje najpopularniejszą świnką wśród hodowców. Główne rasy świnek krótkowłosych można zaliczyć: American, Abisyńska, Crested, American Crested, Peruwianka, Somali, Curly, Ridgeback, Teddy oraz Rex.

American

Rasa ta przybyła do Europy w XV wieku i jest obecnie najbardziej popularną rasą na naszym kontynencie. Charakteryzuje ją krótkie i gładkie futerko oraz owalny nos. Jej sierść idealnie przylega do ciała i jest dosyć gęsta.

Abisyńska

Świnka abisyńska inaczej zwana rozetką przez wzgląd na specyficzny wygląd sierści cieszy się sporą popularnością pośród hodowców. Ich rozety tworzą się poprzez odpowiednie rozłożenie sierści w wielu miejscach na głowie i tułowiu. W przypadku świnek abisyńskich czystych rasowo ilość rozet wynosi minimum osiem. Włosy u tej rasy są dosyć sztywne oraz szorstkie co można zauważyć w dotyku.

Crested

Rasa ta jest bardzo podobna do świnki gładkowłosej rasy American jednak w przypadku rasy crested występuje na głowie jedna rozeta, zwana koroną, która zwykle posiada dobrze widoczny środek. Krótka sierść bardzo gładko przylega do ciała świnki morskiej.

American Crested

Świnka morska rasy American Crested posiada tzw koronę jak świnka Crested wymieniona powyżej, jednak korona u niej jest biała a reszta sierści jest jednokolorowa. Nie może wystąpić żaden inny odcień sierści gdyż wtedy dyskfalifikuje to taką świnkę jako rasę American Crested. Występuje natomiast odmiana Irish Crested – świnki występującej z dowolnym umaszczeniem, jednak na jej łapkach powinny pojawić się dwie rozety.

Kurzhaarer Peruaner (krótkowłosa peruwianka)

Kurzhaarer Peruaner to krótkowłosa świnka morska zwana krótkowłosą peruwianką. W przypadku tej świnki jej włosy rosną w wielu kierunkach. Posiada na biodrach dwa wirki sprawiające, że włosy rosną w innych kierunkach. Krótkowłosy Peruwiańczyk jest bardzo rzadką rasą świnki morskiej, jak Texel, Teddy i Merynos.

Somali

Somali jest niezwykle ciekawą rasą. Jest ona krzyżówką Świnki abisyńskiej oraz Teddy lub Rex. Na naszym kontynencie niestety nie występuje. Jednak niezwykle popularne są w Australii.

Curly

Rasa Curly posiada bardzo skręcone włosy sprawiającyh wrażenie niezwykle miękkich oraz delikatnych. Aczkolwiek w rzeczywistości są bardzo szorstkie.Jest to krzyżówka rasy abisyńskiej oraz Rex. Jednak jest ona honorowana jedynie w niemieckim i angielskim standardzie jako osobna rasa. Została ona wyhodowana w krajach skandynawskich.

Ridgeback

Rasa świnek morskich Ridgeback posiada bardzo ciekawy układ sierści ponieważ linia sierści, która ciągnie się wzdłóż kręgosłupa jest niezwykle wyraźna i tworzy coś na kształt irokeza. Jest to krzyżówka Peruwianki lub świnki abisyńskiej z innymi rasami gładkowłosymi. Występuje równiez odmiana Crested Ridgeback, która charakteryzuje się dodatkową rozetką na głowie. Świnki Ridgeback uzyskują swoje charakterystyczne cechy w około czwartym tygodniu życia.

Teddy

Jedną z najbardziej popularnych ras świnek morskich jest Teddy. Wygląda niczym pluszowa maskotka – stąd zawdzięcza swoją nazwę. Jej sierść osiąga nawet do 6cm a jej masa nawet do 1kg. Oklapłe uszy, bardzo owalna głowa oraz szeroko rozstawione łapki to cechy charakterystyczne tej rasy.

Rex

Rasa Rex posiada bardzo gładkie i dosyć miękkie futerko. Według wzorca tej rasy wszystkie włosy powinny być pod kątem 90 stopni względem ciała.

Świnki długowłose

Kawia domowa długowłosa występuje pod postacią wielu ras takich jak: Peruwianka, Boucle, Sheltie, Texel, Coronet, Merino i Lunkarya.

Peruwianka

Najpopularniejsza i najbardziej znana rasa długowłosych świnek morskich. Jej sierść osiąga nawet do 50cm długości i rozkłada się na boki ciała wzdłuż kręgosłupa. Niekiedy sierść tak przykrywa ciało, że trudno jest zlokalizować gdzie jest głowa a gdzie tył świnki.

Bounce

Odmiana Peruwianki u której włosy są mocno pokręcone jest nazywana Alpaką lub rasą Bounce. U tej rasy niejednokrotnie pojawiają się również rozety.

Sheltie

Shieltie inaczej zwana Silkie jest bardzo podobna do świnki Peruwianki jednak nigdy nie może mieć żadnych rozet ani włosów rosnących w kierunku twarzy. Silkie ma długą, gładką sierść, który przepływa swobodnie po ciele. Patrząc z góry, Silkie i jego płaszcz tworzą kształt łezki. Powszechnie uważa się, że z tyłu włosy są nieco dłuższe.

Texel

Texel to krzyżówka ras Sheltie i Rex. Były pierwotnie hodowane w Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje je długa, kręcona sierść i futro, które jest grubsze i krótsze wokół twarzy. Włosy są dosyć szorstkie jednak hodowcy próbują usunąć tę cechę.

Coronet

Rasa Coronet przypomina Silkie z gładką sierścią rosnącą do tyłu okalając ich ciało, ale ma rozetę na czole. Podobnie jak w przypadku ras Crested krótkowłosych, ta rozeta powinnna być symetryczna i wyraźna, z niewielkim środkiem i bez przylegających włosów. Odmianą Coronet posiadającą kręcone włosy oraz rozetę na głowie jest Merino.

Lunkarya

Lunkarya jest stosunkowo nową grupą ras opracowaną najpierw w Szwecji, a popularną głównie w krajach skandynawskich. Ma długą, szorstką, kręconą sierść, która powinna być bardzo gęsta i długa. Grupa ma trzy odmiany rasy: Peruwianka Lunkarya (z wyraźną grzywką), Sheltie Lunkarya (z włosami spływającymi z tyłu ciała) i Lunkarya Coronet (z rozetą na czole).

Popularne rasy świnek morskich