subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Mowa ciała świnki morskiej

Możliwość komentowania Mowa ciała świnki morskiej została wyłączona
Mowa ciała świnki morskiej

Świnki morskie to niewielkie gryzonie żyjące w stadach. Dowiedziono, że potrafią one porozumiewać się pomiędzy sobą zarówno za pomocą dźwięków jak i przy pomocy mowy ciała. Również właściciele świnek morskich mogą nauczyć się je rozumieć.

Łatwo jest rozpoznać kiedy świnka morska się boi. Ze względu na niewielkie rozmiary i brak odpowiednich umiejętności, nie potrafią one się bronić. Nauczyły się jednak inaczej reagować na zagrożenie. Przestraszona świnka morska nieruchomieje, wytężając oczy. Jej niewielkie serduszko bije bardzo szybko. Gdy stres jest naprawdę silny próbuje udawać martwa, licząc na uniknięcie kontaktu z napastnikiem. Jeśli zagrożenie trwa dłużej możemy zaobserwować utratę apetytu, utratę na wadze i osowiałość.

Równie łatwo można rozpoznać moment, w którym świnka jest szczęśliwa. W chwili radości świnki morskie skaczą we wszystkie strony, pokazując jak bardzo się cieszą. 

Zrelaksowana świnka morska układa się na boku i wyciąga tylnie łapki. Jeśli pozwala nam dotknąć swojego delikatnego brzuszka, mrużąc przy tym oczy możemy uznać, że w pełni nam ufa. Jeśli tak wyciągnięta świnka nawet nie drgnie, gdy przechodzimy obok niej oznacza to że nie wzbudzamy w niej nawet najmniejszego strachu.

świnka na zdjęciu boi się

Świnki morskie bywają również ciekawskie. Gdy coś je zainteresuje w pierwszej chwili dokładnie to obwąchają, zadzierając nosek. Jeśli nie wyczują zagrożenia mogą delikatnie podgryźć obiekt zainteresowania. Gdy ten nie okaże się smaczny najprawdopodobniej skierują się w inną stronę czekając nowych miejsc do zabawy.

Jest jeszcze kilka zachowań, które dużo powiedzą nam o naszych świnkach. Na przykład chodząca tyłem świnka zwykle szuka odpowiedniego miejsca, by się wypróżnić. Świnki są również bardzo czyste, regularnie czyszczą swoje futerko, Jeśli się drapią oznacza to, że coś ją swędzi. W takiej sytuacji dobrze jest poobserwować świnkę. Może być to źdźbło siana, ale również oznaka choroby. Ziewanie, podobnie jak u ludzi, jest oznaką zmęczenia albo znudzenia.

Świnki morskie, jak większość zwierząt, nie atakują bez powodu. Jeśli jednak zdarzy się, że świnka cię ugryzła, nie bądź na nią zły. Zazwyczaj oznacza to po prostu, że w danym momencie nie mają ochoty na zabawę. Z kolei świnka obgryzająca pręty swojej klatki może być głodna, choć często w ten sposób zwraca na siebie naszą uwagę. W ten prosty sposób komunikuje nam, że chce żebyś się z nią pobawił.  

Znając podstawowe zachowania świnki morskiej, możesz się nią dobrze opiekować. Dbaj o nią a na pewno odwdzięczy ci się wieloma radosnymi skokami i brzuszkiem wystawionym do pieszczot. Tak świnki morskie okazują miłość – a przynajmniej chęć głaskania 😉