subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Klatki dla świnek morskich

Możliwość komentowania Klatki dla świnek morskich została wyłączona
Klatki dla świnek morskich

Ponieważ świnka morska jest zwierzątkiem dosyć aktywnym, ważnym jest, by miała odpowiednio dużą klatkę, przystosowaną do swoich rozmiarów. Świnka powinna mieć w niej miejsce nie tylko na sen i jedzenie, ale też na wszelkie aktywności – bieganie, brykanie w trocinach, itd.

Odpowiedni wymiar klatki dla dwóch świnek to 120 cm x 50 cm. Najlepsza byłaby klatka zakupiona w sklepie zoologicznym lub sporządzona na wymiar. Ważne, by była to klatka z możliwością otwarcia drzwiczek, by świnka mogła samodzielnie wychodzić na spacery, oraz aby jej ścianki i sufit były na tyle wąskie, by świnka nie zaklinowała się w nich w czasie próby ewentualnej ucieczki. Taką powierzchnię możemy również uzyskać na przykład budując klatkę samodzielnie z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów. Ważnym jest, aby dno klatki nie przepuszczało wody, zatem należy je wykonać z odpowiednich materiałów np. z plastiku.. Pamiętajmy jednak, by nie używać go do budowy ścianek, ponieważ w klatce potrzebna jest stała cyrkulacja powietrza.

Jeśli decydujemy się na zakup klatki o standardowych wymiarach w sklepie zoologicznym, można z czasem rozważyć połączenie dwóch klatek w jedną. Zagwarantuje to świnkom większą powierzchnię do codziennych aktywności i przestrzeni do zabaw. Klatki możemy wówczas połączyć ze sobą bokami lub sporządzając odpowiednią konstrukcję podtrzymującą, zamontować świnkom tzw. klatkę schodową. W tym celu należy wyciąć odpowiedniej wielkości otwory w dnie jednej i w suficie drugiej klatki, a następnie połączyć je dopasowanymi do wielkości zwierzątek schodkami.

Klatki dla świnek morskich

Ponieważ świnki morskie to bardzo ciekawskie zwierzaki, najlepiej będą się czuły w klatkach stojących w miejscach, z którego mają dobry widok na pokój i na nas, a i my będziemy mogli obserwować ich zachowanie i zwyczaje bez większych problemów. Ważnym jest jednak, by w miejscu dla klatki panował względny spokój oraz aby był tam stały dostęp do świeżego powietrza (należy jednak unikać przeciągów). Aby nasza świnka dłużej zachowała zdrowie, w obecności zwierzęcia wykluczone jest stosowanie chemikaliów w postaci lakieru do włosów, dezodorantów, a także palenie papierosów.

Świnki są zwierzętami dość wrażliwymi, łatwo się przeziębiają, a objawy ich choroby bardzo łatwo przeoczyć. W ich przypadku najlepiej sprawdza się więc powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zobacz 8 najlepszych klatek dla świnek morskich w 2021 roku