subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Kastracja świnki morskiej

Możliwość komentowania Kastracja świnki morskiej została wyłączona
Kastracja świnki morskiej

Kastracja samców świnek morskich może się okazać niezbędna jeśli nie zamierzamy rozmnażać zwierzątek, które zdążyły się ze sobą zaprzyjaźnić. Kastracja u świnek morskich polega na chirurgicznym usunięciu jąder i jedynym powodem tego zabiegu jest właśnie chęć uniknięcia ciąży u samicy.

Jeżeli mamy nadzieję, że dorosła świnka po kastracji przestanie zachowywać się agresywnie w stosunku do innych zwierzątek to niestety jesteśmy w błędzie. W przeciwieństwo do wielu innych zwierząt, kastracja u świnki morskiej nie wpływa na jej zachowanie. Świnki morskie będą po kastracji tak samo agresywne jak przedtem. Dlatego kastracja powinna wynikać tylko z chęci uniknięcia niechcianej ciąży.

Zabieg kastracji obejmuje także swego rodzaju ryzyko. Zwierzątko bowiem może umrzeć w wyniku błędu weterynarza bądź powikłań pooperacyjnych lub zakażeń. Świnki morskie są niezwykle wrażliwe na narkozę oraz mogą doznać stresu pooperacyjnego. Również trudniej jest je operować aniżeli większe zwierzęta typu pies czy kot.

Jeżeli pomimo wszystkiego chcemy podjąć to ryzyko i wykonać kastrację świnki morskiej, powinniśmy uwzględnić, który moment będzie najbardziej odpowiedni na ten zabieg. Można wyszczególnić dwa odpowiednie momenty na kastrację w życiu samca świnki morskiej. Zabieg ten można wykonać w momencie, kiedy samiec nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej. Wówczas przez całe swoje życie nie będzie on wykazywał standardowych zachowań samca świnki morskiej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kastrację już dojrzałego samca, powinniśmy pamiętać, że nie zmieni to w żaden sposób jego zachowań a bezpłodność osiągnie dopiero po sześciu miesiącach od operacji.

Świnki wymagają specjalnej opieki zarówno przed jak i po zabiegu sterylizacji. Kilka dni przed zabiegiem należy dawać im większą dawkę witaminy C niż zazwyczaj. Rany zwierzątka będą się łatwiej i szybciej goić. Wiele zależy również od doświadczenia weterynarza, powinniśmy zatem wybrać takiego, który się zajmuje zwierzętami egzotycznymi a nie tylko psami i kotami. Można się podpytać w kręgu hodowców świnek morskich jakiego weterynarza polecają.

Po zabiegu powinniśmy pielęgnować świnkę morską. Jeżeli nie będzie chciała jeść, powinniśmy ją do tego zachęcać. Brak żywienia może się odbić trwale na jej zdrowiu, dlatego nie możemy dopuścić do tego aby głodowała. Powinniśmy także zagwarantować zwierzątku źródło ciepła ponieważ organizm świnki morskiej może bardzo szybko się wyziębiać po operacji.

Przeanalizujmy zatem szczegółowo zalety i możliwe zagrożenia kastracji. Na operację powinniśmy się zdecydować dopiero wtedy, kiedy uznamy to za całkowicie niezbędne.