subskrybuj: Wpisy | Komentarze

Czy świnki morskie można kąpać?

Możliwość komentowania Czy świnki morskie można kąpać? została wyłączona
Czy świnki morskie można kąpać?

Świnki morskie, a zwłaszcza te gładkowłose, są zwierzętami nie wymagającymi kąpieli. Są to stworzenia, które same świetnie potrafią zadbać o swoje futerko, o ile Ty odpowiednio zadbasz o ich klatkę, nie zapominając o częstej zmianie ściółki oraz usuwaniu resztek warzyw i owoców. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy zwierzątko jest chore lub ubrudzi się w miejscu, którego samo nie jest w stanie wyczyścić. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak zorganizować kąpiel naszemu pupilowi. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste mycie może wysuszyć delikatna skórę zwierzątka. Zły wpływ na stan skóry i powstawanie podrażnień mogą mieć także niewłaściwie dobrane kosmetyki. Jak więc powinna przebiegać kąpiel, aby przyniosła naszemu zwierzątku same korzyści?

Na początku dobrze jest przygotować wszystkie potrzebne przybory, aby w trakcie kąpieli nie stresować dodatkowo świnki bieganiem i gorączkowym poszukiwaniem potrzebnych rzeczy. Do przedmiotów, które musisz przygotować należy zaliczyć:

  • miejsce do kąpieli, czyli czysty i płaski zlew, w którym zwierzątko nie będzie się ślizgać,
  • dwa ręczniki,
  • odpowiednio dobrany szampon dla świnek morskich,
  • miękką szczotkę do czesania sierści,
  • suszarkę do włosów.

Bardzo ważnym etapem poprzedzającym kąpiel jest uspokojenie zwierzaka, poprzez kołysanie na kolanach.  Przydatna jest tu pomoc drugiej osoby, która w tym czasie może przygotować ciepłą wodę. Należy przy tym pamiętać, że świnki morskie mają nieco większą temperaturę ciała niż my, więc woda musi być ciepła, a nie gorąca. Strumień także nie może być zbyt mocny. Na dnie zlewu możemy rozłożyć mały ręcznik, który zamortyzuje łapki i nie pozwoli zwierzątku ślizgać się, dzięki czemu będzie się czuło bezpieczniej. Kolejnym krokiem jest delikatne włożenie świnki pod zlew. Moja lubi wodę i kąpiele dlatego sama ufnie wchodzi do zlewu i układa się wyciągając tylną łapkę, co oznacza, że jest zrelaksowana i gotowa do mycia. Kiedy świnka znajdzie się już w wodzie należy delikatnie zwilżyć jej futerko, omijając jej oczy, nos i okolice uszu. Zawsze trzeba pamiętać równiez o tym, aby nie zostawiać zwierzątka samego oraz stale kontrolować temperaturę wody. Jeśli zwierzę wydaje nam się być niespokojne lub zestresowane całą sytuacją można podawać mu wcześniej przygotowane smakołyki.

W jakich kosmetykach myć świnki morskie? Odpowiedź brzmi: w specjalnie dedykowanym do tego szamponie. Nie zawiera on żadnych perfum oraz substancji mogących podrażnić skórę zwierzęcia. W jego składzie znajdziemy natomiast środki zapobiegające powstawanie grzybicy oraz niechcianym nieprzyjaciołom w postaci pasożytów skórnych. Taki kosmetyk delikatnie wmasowujemy w futerko zwierzaka okrężnymi ruchami a następnie bardzo dokładnie spłukujemy. Jeśli nasza świnka była bardzo brudna czynność tę możemy powtórzyć, należy jednak sprawdzić czy dokładnie spłukaliśmy kosmetyk z wrażliwej skóry świnki. Jeśli chodzi o uszy należy czyścić je wacikami lub patyczkami higienicznymi dla dzieci.

Podczas kąpieli bardzo ważne jest aby świnka miała stały kontakt wzrokowy z osoba, która ją kąpie. Pozwoli to poczuć się jej bezpiecznie i nie stresować się całym procesem.  Nie można również zapomnieć o zdrowiu zwierzątka, dlatego szczególna uwagę należy poświęcić delikatnemu kręgosłupowi świnki, który może zostać uszkodzony zbyt gwałtownymi ruchami.

Kolejnym krokiem po spłukaniu szamponu jest przeniesienie świnki na ręcznik i delikatne osuszenie jej, pamiętając aby nasze ruchy były spokojne i delikatne. Moje zwierzątko lubi czuć na sobie w tym czasie ciepły nawiew suszarki. Ustawiam ją na najmniejsze obroty i ustawiam około 40cm od świnki. Po kąpieli wkładamy osuszone zwierzę do czystej, świeżo wyścielonej klatki.

Opiekując się świnką morską trzeba jednak pamiętać, że kąpiel powinna być dla nas ostatecznością i wykonywana powinna być dopiero wtedy, gdy zajdzie już absolutna konieczność. Jest to wydarzenie, które bardzo stresuje zwierzę, szczególnie jeśli jest ona z nami dopiero przez kilka dni.  Nigdy też nie nalewamy do zlewu zbyt dużych ilości wody, ponieważ świnki to zwierzęta, które raczej stronią od pływania, a zbyt głęboka woda może doprowadzić do utonięcia zwierzaka. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad i zachowywać spokój i opanowanie istnieje duża szansa że nasze zwierzątko polubi kąpiele i samo będzie chciało w nich uczestniczyć, a proces ten będzie dla niego wspaniałą zabawą.

Zdjęcie na miniaturce: joannawnuk / FreeDigitalPhotos.net