subscribe: Posts | Comments

Wyposażenie klatki dla świnek morskich

0 comments
Wyposażenie klatki dla świnek morskich

Sklepy zoologiczne oferują nam i naszym świnkom całe mnóstwo elementów wyposażenia klatki. Nie wszystkie jednak są odpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół, niektóre z nich będą przez świnki omijane, niektóre mogą okazać się nawet niebezpieczne!

Świnki morskie nie mogą bawić się w żadnych kołowrotkach, gdyż mają bardzo delikatny kręgosłup. Jeśli wybieramy im rurki i tunele, powinny być one odpowiednio szerokie. Nie chcemy, żeby nasza grubiutka świnka zaklinowała się w środku. Unikajmy również elementów plastikowych. Wiele świnek upodobało sobie gryzienie i zjadanie plastiku, co może skończyć się dla nich tragicznie.

Nieodpowiednie są również drabinki ze szczebelkami z drutu. Świńskie łapki i paluszki bardzo łatwo zwichnąć, jeśli zwierzątko stanie nieodpowiednio. Pamiętajmy, że świnki morskie prawie w niczym nie są podobne do chomików. Nie będą lubiły też kul, w których toczą się chomiki. Świnek nie wyprowadza się na spacery na smyczy.

Przy kupowaniu domków dla małych futrzaków też należy zachować ostrożność. Najlepsze będą takie, które mają dwa duże wyjścia. Drugie wyjście umożliwi ucieczkę w przypadku kłótni z drugą świnką. Świnki morskie będą się świetnie bawić w tunelach wykonanych samodzielnie z kartonów z tektury falistej lub kupionych w sklepie.

Na wyposażeniu klatki powinno zawsze znajdować się świeże sianko, na którym lubią sobie spać zwierzaki. Często też świnki przytulają się do resztek świeżego pokarmu, co nie jest nazbyt higieniczne. W sklepach dostępne są również zabawki przeznaczone specjalnie dla świnek morskich. Są to szerokie pochylnie, gryzaki z naturalnych materiałów, hamaki z polaru, leżanki i rękawki z polaru, szerokie drewniane drabinki, wiszące zabawki i karmidełka, jadalne domki z prasowanego sianka i w końcu zabawki ćwiczące inteligencję zwierzątka na przykład kryjówki na jedzenie, które otwierają się po podniesieniu klapki przez świnkę.

Podstawą w klatce jest higieniczne wiszące poidło, dzięki niemu, cała klatka nie będzie od razu zachlapana wodą. Na ściółkę najlepsze są peletki drewniane, wchłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach, jednocześnie nie trzeba ich tak często zmieniać jak trociny. Miseczki i podajniki na sianko wybierajmy metalowe lub drewniane, nie będzie wtedy ryzyka, że zwierzątka je zjedzą.

Dbajmy o naszą świnkę i uważajmy na to, co kupujemy zwierzątku do zabawy. Chcemy by było radosne i ruchliwe, jednak zabawki przeznaczone dla innych zwierząt nic w tym kierunku nie zdziałają. Zabawki dla świnek pozostawmy świnkom, nie dręczmy zwierzątek w kulach dla chomików, dla własnej radości.