subscribe: Posts | Comments

Witamina C w diecie świnki morskiej

0 comments
Witamina C w diecie świnki morskiej

Większość gatunków zwierząt potrafi wytworzyć w swoim ciele witaminę C z cukrów prostych. Świnki morskie jednak, podobnie jak ludzie, nie syntezują witaminy C i nie są nawet w stanie jej przechowywać w organizmie. Zwierzątka te potrzebują witaminy C do prawidłowego funkcjonowania, dlatego powinniśmy codziennie dostarczać ją naszym zwierzątkom z pomocą zbilansowanej diety lub specjalnych preparatów witaminowych.

Mimo, że na pierwszy rzut oka świnka morska wydaje się być zdrowa, przy uważnej obserwacji możemy zauważyć, iż coś jest z nią nie tak. Jeśli w diecie świnki morskiej zabraknie witaminy C będzie ona przygnębiona, może mieć kłopoty z zębami, drobne rany będą goić się wolniej i łatwiej im będzie o jakąkolwiek infekcję czy nawet przeziębienie. To ostatnie wynika z faktu, że poprawne funkcjonowanie systemu immunologicznego uzależnione jest od dostarczania mu codziennie witaminy C.

W głównym pożywieniu świnki morskiej, czyli w sianku, zawarta jest znikoma ilość witaminy C i innych. Aby zapewnić dostateczną jej ilość, zwierzątkom podajemy codziennie świeże, umyte warzywa i owoce o wysokiej jej zawartości. Możemy przynosić świnkom na przykład: natkę pietruszki, paprykę, brokuły, kalafior, jarmuż, truskawki lub kiwi. Jest to najbardziej naturalny i prawdopodobnie najprostszy sposób na wzbogacenie pokarmu w witaminy i minerały potrzebne dla zdrowia naszej śwince. Wymienione wyżej warzywa i owoce zawierają nie tylko witaminę C, ale też i inne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu świnki morskiej. Ponadto urozmaicona dieta wpływa na dobre samopoczucie świnek, które jak już pewnie wiesz, są ogromnymi łasuchami i tylko czekają na świeże smakołyki! Pamiętaj jednak, żeby do diety zwierzątka nowości powinny być wprowadzane stopniowo, by w razie problemów trawiennych wiedzieć, który przysmak je powoduje.

Kiedy pomimo naszych starań mamy wątpliwości, czy świnka morska otrzymuje odpowiednio dużą porcję witamin każdego dnia, możemy wspomóc się suplementami diety dla tego zwierzątka. Witamina C w formie płynnej będzie najlepszym rozwiązaniem. Łatwo skropić nią na przykład pietruszkę. Można kupić specjalnie produkowaną witaminę C dla świnek morskich w sklepie zoologicznym lub tańszy odpowiednik (o identycznym składzie) przeznaczony dla dzieci i niemowląt w aptece.

Dorosła świnka morska potrzebuje około 20-25 miligramów witaminy C w swoim codziennym pożywieniu. U ciężarnej świnki zapotrzebowanie to wzrasta do 30-40 miligramów. W zależności od preparatu, który podajemy, w jednej jego kropli może być rozpuszczona inna ilość witaminy. Należy to sprawdzić i dawkowanie dostosować do wieku i zapotrzebowania naszej świnki.

Pamiętajmy jednak, że kiedy świnka morska dostaje od nas codzienne świeże warzywa i suchą karmę wzbogacaną witaminą C, nie ma potrzeby, by dokarmiać ją suplementami diety. Witaminę C oraz substancję, w której jest zawieszona, można również przedawkować. Świnka morska z przedawkowania może dostać groźnej dla tego gatunku biegunki.