subscribe: Posts | Comments

Świnki morskie to zwierzątka stadne

0 comments
Świnki morskie to zwierzątka stadne

Świnki morskie to zwierzęta żyjące w naturze w dość sporych grupach. Między różnymi osobnikami panują skomplikowane relacje społeczne, a człowiek w żadnym przypadku nie jest w stanie zapewnić samotnemu zwierzątku to, co może dać mu inna świnka.

Między tymi gryzoniami, tak jak między ludźmi w naszym społeczeństwie, nawiązują się przyjaźnie, ale też i konflikty. Mają one swój własny język, którym porozumiewają się między sobą i zachowania społeczne, których nie zrozumie już inne zwierzątko na przykład królik.

W języku świnek morskich znajduje się 9 dźwięków. Każdy oznacza inną informację. Komunikują się za ich pomocą by wyrazić różne emocje: radość, złość, ciekawość, zdenerwowanie na inną świnkę, poczucie zagrożenia, romansowanie, dominację w grupie, głód. Są to różnego rodzaju kwikania, chrumkania i zgrzytanie ząbkami. Co dokładnie znaczy każdy dźwięk, przeczytasz w jednym z kolejnych artykułów.

Świnki morskie mają również swoje specyficzne zachowania stadne. Jednym z nich jest tak zwany popcorning, czyli bieganie połączone w wyskokami do góry i często obracaniem się w powietrzu. Nie bójcie się, świnka nie jest chora. Kiedy tak sobie bryka, wyraża swoją najwyższą radość. Moje świnki podskakują tak, kiedy na przykład dostają świeże sianko.

Świnki morskie mają bardzo czuły węch, gdy chcą sprawdzić, co się dzieje w około, zadzierają pyszczek do góry i węszą. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy zagraża im jakieś niebezpieczeństwo lub czy przypadkiem nie przynieśliśmy im ulubionego przysmaku.

Jeśli chcemy zaopiekować się świnką morską, nie męczmy jej i zapoznajmy z drugim osobnikiem, towarzyszem życia. Najlepiej, jeśli będzie to zwierzątko tej samej płci. Niestety dwa samce czasem mogą się ze sobą nie dogadywać. By temu zapobiec musimy traktować je równorzędnie, tak jak rodzeństwo. W przeciwnym razie, jedna ze świnek poczuje się lepsza od drugiej i zaczną się walki. Powinny dostawać tyle samo jedzenia i mieć różne zajęcia, które odwrócą ich uwagę od siebie. Ważne jest, by nie miały one kontaktu z żadną samicą i nie były rozdzielane, ponieważ nawet po krótkim rozdzieleniu mogą przestać się nawzajem tolerować.

Z dwiema samiczkami nie będzie takich problemów, będą się dobrze dogadywać między sobą. Z drugiej jednak strony, samiczki z reguły są bardziej płochliwe i mniej ufne w stosunku do człowieka. Inną opcją jest adopcja samiczki lub dwóch i wykastrowanego samca. Będziemy mieli pewność, że zwierzątka się nie rozmnożą i nie będą między sobą walczyć.

W każdym z przypadków, jeśli świnki się ze sobą dogadują, są szczęśliwsze, bardziej energiczne. Nam, ich właścicielom i opiekunom, więcej radości przyniesie podglądanie zachowań społecznych dwóch wesołych świnek lub małej ich grupki. Świnki mieszkające razem będą bardziej energiczne i weselsze, będą urządzały zabawowe gonitwy i śmiesznie przeciągały między sobą pyszczkami mlecze czy kawałki ogórka, jak linę.