subscribe: Posts | Comments

Mowa ciała świnki morskiej

0 comments
Mowa ciała świnki morskiej

Świnki morskie to zwierzątka stadne. Porozumiewają się ze sobą nie tylko za pomocą dźwięków, ale też i mową werbalną. My też możemy nauczyć się rozpoznawać jej zachowania i odpowiednio na nie reagować!

Kiedy świnka nieruchomieje, oznacza to, że się bardzo boi. Te zwierzątka nie umieją się bronić, więc w obliczu niebezpieczeństwa sztywnieje, udaje martwe. Strach można również poznać po przyspieszonym biciu małego serduszka oraz po szeroko otwartych oczach tak, aż widać białka oczu tych zwierzątek. Jeśli stres jest długotrwały świnki morskie zaczynają tracić na wadze, mniej jedzą i nie czują się szczęśliwymi.

Radość u świnki morskiej możemy bardzo łatwo rozpoznać. Jej kulminacją są podskoki. Świnki zachowują się wtedy podobnie do kukurydzy prażonej na patelni. Podskakują jak oszalałe.

Kiedy świnka morska jest zrelaksowana i odpoczywa leżąc, kładzie się na boczku, prostując tylne łapki. Odsłaniając wrażliwy brzuszek pokazuje, że nam ufa. Kiedy mruży do tego oczka będąc na naszych kolanach, możemy być pewni, że czuje się bezpiecznie. Gdy przechodzimy obok tak relaksującego się prosiaka, a ten nie zrywa się, możemy stwierdzić, że zupełnie się nas nie boi.

świnka na zdjęciu boi się

Ciekawska świnka zanim podejdzie do obiektu zainteresowania będzie zadzierać nosek do góry i węszyć. Jeśli nie wyczuje żadnych problemów, być może, zacznie podgryzać to, co jej się spodobało. Jeśli nie będzie smaczne ani interesujące w żaden inny sposób, pójdzie bawić się gdzieś indziej.

Chodzenie tyłem prawie zawsze oznacza, że nasza świnka szykuje się na to, by się wypróżnić. Zwykle drapie się, gdy ją swędzi i czyści futerko, gdy uznaje to za niezbędne. Komicznie wygląda ziewanie świnki morskiej. Ziewa gdy jej się nudzi lub jest zmęczona.

Świnki z reguły nie gryzą. Jeśli jednak coś im nie pasuje, mogą Cię chwycić zębami. Nie robią tego złośliwie, czy agresywnie, po prostu chcą, żebyś dał jej w tej chwili spokój. Czasem świnki morskie gryzą pręty swojej klatki, robią to, gdy są głodne lub pragną byś się nimi zainteresowała. Szybko uczą się, że wywołują tym naszą reakcję.

Teraz już znasz najbardziej popularne zachowania świnek. Wiesz, jakie emocje pokazują poszczególne pozy. Dbaj więc o świnkę, by jak najczęściej okazywała Ci radość i zadowolenie. Nie pozwól na to, by czuła się stale zestresowana i zniechęcona.