subscribe: Posts | Comments

Klatki dla świnek morskich

0 comments
Klatki dla świnek morskich

Reguła jest jedna: im większa klatka tym lepiej, zwłaszcza jeśli nasza świnka morska nie może swobodnie pobiegać po podłodze. Jeśli klatka jest odpowiednio duża, można w niej trochę pobiegać, o rozpędzaniu się nie ma mowy, ale codzienne harce będą możliwe.

Odpowiedni wymiar klatki dla dwóch świnek to 120 x 50 cm. Jeśli nie jesteś w stanie takiej klatki trzymać, naucz świnki wychodzić na spacery poza klatkę. Możesz taką powierzchnię uzyskać budując klatkę samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku materiałów. Odpowiednimi materiałem na dno klatki będzie plastik. Nie używajmy go raczej na boki lub zapewnijmy świnkom odpowiedni przewie.

Jeśli decydujemy się na zakup klatki o standardowych wymiarach w sklepie zoologicznym, możemy z czasem rozważyć połączenie dwóch klatek w jedną. Zapewni to świnkom więcej powierzchni życiowej i da większą powierzchnię do zabaw. Klatki możemy połączyć bokami lub przy pomocy odpowiedniej konstrukcji podtrzymującej, zainstalować świnkom klatkę schodową. Wycinamy wtedy sporą dziurę w klatce będącej pierwszym piętrem i przytwierdzamy stabilnie drewniane schodki.

Świnki morskie lubią klatki, które stoją w widocznym miejscu. Tak jak my obserwujemy te zwierzaki, tak dla nich ciekawe jest nasze zachowanie. Na podwyższeniu mogą się na nas gapić non-stop, mają bowiem szersze pole widzenia. Z drugiej jednak strony, świnki mają lęk wysokości, a z klatki umieszczonej nad podłogą, nie mogą wyjść.

Świnki morskie aby być zdrowe, potrzebują świeżego powietrza. Kuchnia nie jest więc dobrym miejscem na umieszczenie w niej klatki. W pomieszczeniu, w którym mieszkają świnki, nie powinniśmy palić papierosów ani używać chemikaliów takich jak na przykład lakier do włosów. Pamiętajmy również o tym, by nie dopuszczać do powstawania przeciągów. Zwierzątka te łatwo mogą się przeziębić. Chorobę u świnki morskiej trudno rozpoznać, daje się ją zauważyć zwykle wtedy, kiedy jest już niestety za późno.