subscribe: Posts | Comments

Kastracja świnki morskiej

0 comments
Kastracja świnki morskiej

Kastracja samców świnek morskich może okazać się niezbędna w przypadku, gdy nie chcemy rozmnażać zwierzątek, które zdążyły się już ze sobą zaprzyjaźnić. Kastracja u świnek morskich wiąże się z chirurgicznym usunięciem jąder i nie ma do niej żadnych innych wskazań niż chęć uniknęcia ciąży u samicy.

Jeśli mamy nadzieję, że kastracja sprawi, iż dorosła świnka morska przestanie zachowywać się agresywnie w stosunku do innych osobników, lepiej od razu ją porzucić. W przeciwieństwie do innych gatunków zwierząt, kastracja nie wypłynie na zachowanie świnki morskiej. Świnki morskie po kastracji będą w równym stopniu agresywne, co przed nią. Dlatego też na kastrację warto decydować się wyłącznie po to, by zapobiec niechcianym ciążom.

Zabieg kastracji niesie ze sobą również pewne ryzyko. Zwierzątko może nawet stracić życie w wyniku błędów weterynarza lub powikłań pooperacyjnych czy zakażeń. Świnki morskie są bowiem wrażliwe na narkozę oraz stres pooperacyjny i trudniej jest je operować niż większe zwierzęta takie jak psy czy koty.

Jeśli pomimo ryzyka decydujemy się na kastrację świnki morskiej, powinniśmy zdecydować, w jakim momencie będzie ona najodpowiedniejsza. Wyróżnia się dwa dogodne momenty na kastrację w życiu samca świnki morskiej. Możemy poddać go zabiegowi w czasie, gdy nie osiągnął on jeszcze dojrzałości płciowej. Wtedy przez cały okres jego życia nie będzie on wykazywał zachowań typowych dla samców. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kastrację dojrzałego samca, pamiętajmy, że nie zmieni to w żaden sposób jego zachowania, a bezpłodność uzyska on dopiero po sześciu tygodniach od dnia operacji.

Przed i po zabiegu sterylizacji, świnki morskie potrzebują szczególnej opieki. Kilka dni przed operacją powinno się podawać im większą dawkę witaminy C niż zwykle. Ułatwi i przyspieszy ona leczenie się ran zwierzątka. Od weterynarza zależy powodzenie operacji, wybierzmy zatem takiego, który zajmuje się nie psami i kotami, a zwierzętami egzotycznymi. Złóżmy wizytę zaufanej osobie, która jest polecana w kręgach hodowców świnek morskich.

Po zabiegu pielęgnujmy świnkę morską. Być może, że nie będzie chciała jeść, musimy ją wtedy zachęcać. Nie możemy dopuścić by głodowała, ponieważ brak żywienia trwale odbije się na jej zdrowiu. Powinniśmy też zapewnić zwierzątku źródło ciepła. Organizm świnki morskiej zaraz po operacji może bardzo szybko się wyziębiać.

Przeanalizujmy dokładnie zalety kastracji i możliwe zagrożenia. Zdecydujmy się na zabieg dopiero wtedy, gdy uznamy to za zupełnie niezbędne.