subscribe: Posts | Comments

Jak brać na ręce świnkę morską?

0 comments
Jak brać na ręce świnkę morską?

Kręgosłup świnki morskiej, w przeciwieństwie do kręgosłupa na przykład chomika, jest bardzo delikatny. Z tego powodu powinniśmy otoczyć go szczególną troską. Biorąc świnkę na kolana, łapiemy ją w ten sposób, by miała podparte przednie i tyle łapki. Dzięki temu nie tylko będzie czuła się bezpieczniej, ale i nic jej nie będzie zagrażać.

Świnkę łapiemy prawą ręką pod klatką piersiową, lewą rękę wkładamy pod tylne łapki i podnosimy do góry. Gdy chcemy przenieść zwierzątko w inne miejsce, przytulamy je delikatnie do piersi. Nie możemy jednak świnki przygniatać. Wszystko powinno odbywać się delikatnie i z wyczuciem, by nie sprawić jej bólu. W miarę możliwości staramy się łapać świnkę od dołu, nie od góry. Chwytanie ręką z góry zwierzątko kojarzy sobie z zagrożeniami występującymi w naturze: np. z atakiem drapieżnego ptaka.

Powinniśmy być przygotowani na to, że niektóre bardzo energiczne świnki morskie, wyrywają się z naszych objęć. Nie możemy wypuścić zwierzątka z rąk zwłaszcza wtedy, gdy niesiemy je dość wysoko nad ziemią. Najpewniej oznaczałoby to dla niego uraz kręgosłupa. Dlatego też powinniśmy trzymać świnkę blisko siebie, stabilnym dość silnym chwytem, nie pozwalającym na ucieczkę.

Z upływem czasu świnki morskie przyzwyczają się do wynoszenia z klatki i trzymania na kolanach właściciela. Ważne byśmy nie sprawiali przy zwierzątkom bólu, ponieważ będzie ono kojarzyć sobie wyjmowanie klatki właśnie z nim, a nie z ciepłem i pieszczotami.