subscribe: Posts | Comments

Agresywne zachowania świnek morskich

0 comments
Agresywne zachowania świnek morskich

W naturze świnki morskie żyły w stadach złożonych z kilkunastu osobników. Na grupę samic przypadał jeden samiec dominujący. Niektóre ze zwierzątek mieszkających w naszym domu, mogą wykazywać ognisty temperament, zwłaszcza gdy dwie świnki morskie spotykają się po raz pierwszy.

To normalne, że świnki morskie przy pierwszym spotkaniu chcą ustalić, która z nich będzie rządzić, a która się podporządkuje. To naturalna kolej rzeczy. Drobne sprzeczki nie powinny nas niepokoić. Przechadzanie się wokoło z charakterystycznym gruchaniem, to w języku świnki morskiej znak, że ona tutaj rządzi. Zwierzątka mogą też w inny sposób pokazywać swoją dominację, nie wykazując przy tym agresji i nie walcząc. Dominujące świnki morskie będą zaczepiać współlokatora obwąchiwaniem i trącaniem pyszczkiem zadka drugiej świnki, ściganiem po klatce, będą zostawiać swój zapach pocierając pupą o ściółkę, zadzierać nosa (świnka, która niżej zadziera nosek, musi zachowywać się ulegle w stosunku do drugiej), delikatnie szczękać ząbkami lub stroszyć sierść na karku. By zminimalizować powyższe zachowania powinniśmy równo traktować obydwie świnki morskie. Powinny też mieć swoje oddzielne miseczki na suchy pokarm i być może poidełka.

Wszystkie wymienione powyżej zachowania nie są jednak nazbyt groźne i nie musimy się ich obawiać. Świnki nie robią sobie w ten sposób krzywdy. Zachowania świnek mogą się w pewnym momencie zmienić. Ataków fizycznych możemy spodziewać się, gdy zwierzątka głośno szczękają na siebie ząbkami, prychają na siebie, pokazują sobie nawzajem zęby i zaczynają się delikatnie gryźć. Nie jest to jeszcze otwarta walka, ale te zachowania mogą zakończyć się regularną walką, w której jedno ze zwierząt może nawet zostać okaleczone. Futrzaki w tym momencie mogą jeszcze same z siebie porzucić dalszą walkę o dominację i rozejść się każde w swoją stronę.

Świnki morskie powinniśmy rozdzielić, gdy zwierzęta atakują się z zamiarem wyrządzenia krzywdy drugiemu osobnikowi. Takie zachowania możemy poznać po agresywnym gryzieniu lub staniu naprzeciwko siebie obydwu osobników w pozycji przygotowania do walki (szczękanie zębami z nastroszoną sierścią na grzbiecie i gruchaniem). W takich przypadkach powinniśmy możliwie szybko rozdzielić świnki morskie zanim dojdzie do regularnej bitwy. Walka świnek morskich może być groźna, rzucają się jedna na drugą i trudno je rozdzielić. W takim przypadku nie powinniśmy odseparowywać ich od siebie gołymi rękami, gdyż może dostać się i nam. Możemy rzucić na nie ręcznik lub koc i próbować rozdzielać je czymś, czego nie będą w stanie zniszczyć. Może być to na przykład szczotka-zmiotka. Rozwścieczone świnki potrafią gryźć bardzo mocno.

Świnki morskie, które ze sobą walczyły, być może, że można będzie ze sobą pogodzić. Powinny one na jakiś czas zamieszkać osobno i spotykać się jedynie w neutralnym miejscu, wolnym od zapachów obu świnek. Może to być kanapa lub wyznaczone miejsce na podłodze. Na spotkaniach świnek zawsze miej pod ręką koc lub ręcznik i coś, czym będzie można zwierzątka rozdzielić w razie ewentualnej walki. Wyłącz też telewizor i radio, wyproś z pokoju dzieci, które swoim głośnym zachowaniem i szybkim poruszaniem się, mogą denerwować wrażliwe zwierzątka. Jeśli zwierzęta będą znów walczyć rozdziel je, a przed następnym spotkaniem wykąp używając specjalnego szamponu dla świnek morskich.

Jeśli to pomoże i zwierzątka jednak się polubią, przed wpuszczeniem ich do wspólnej klatki dokładnie ją wysprzątaj. Dno klatki powinno mieć nie tyko wymienioną ściółkę, ale zapachy powinny być zneutralizowane. Możesz zrobić to za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach zoologicznych lub z pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie z octem. Dokładnie wyczyszczone powinny być również zabawki i miseczki na karmę. Bez odczuwania swojskich zapachów, świnki morskie nie powinny tak intensywnie walczyć o dominację i terytorium.

Może zdarzyć się też tak, że nic nie pomaga i dwie świnki nie mogą po prostu się ze sobą zaprzyjaźnić. Nie miej nadziei, że pomoże w tym kastracja. Zwykle nie ma ona wpływu na pokazywanie dominacji przez samców. W takim przypadku świnki należy bezwzględnie rozdzielić, niestety nie mogą mieszkać razem.